Az emberi erőforrások minisztere szerint a versenyképes közoktatás céljai nem valósíthatók meg rendszerszerű minőségértékelés nélkül. Balog Zoltán erről az Oktatási Munkáltatók Európai Szövetsége (European Federation of Education Employers – EFEE) éves konferenciájának keddi megnyitóján beszélt Budapesten.
A tárcavezető köszöntőjében elmondta, Magyarország az oktatás területén az elmúlt 25 év legnagyobb változásainak a közepén van, alapvetően megváltoznak a munkáltatói és a munkavállalói viszonyok, az iskolák több mint kétharmada állam fenntartásába került. Szólt arról, hogy szeptember 1-jén új nemzeti alaptanterv lép életbe, új tankönyvek lesznek, az egész oktatásszervezés átalakul.
Balog Zoltán reményének adott hangot, hogy megváltozik a bérezés rendszere is. Mint mondta, bízik abban, hogy szeptember 1-jétől a pedagógusok bérét 30-40 százalékkal emelni tudják, így a munkaszervezés mellett a munka honorálása is új keretet kap.
A miniszter álláspontja szerint az oktatási rendszer működésének alapvető feltétele a visszacsatolás, s a minőségi oktatás szabályozóit nem lehet értékelési folyamatok nélkül fejleszteni. Ezek fontos jelzőrendszerei a pedagógusoknak, a diákoknak, a szülőknek és a szakpolitikát meghatározó testületeknek is – tette hozzá.
MTI, EMMI
Fotó: Árvai Károly, kormany.hu/Miniszterelnökség
Balog Zoltán az EFEE éves konferenciáján