MűVéSZET
- Az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál Jankovics Marcell emlékére vezet be egy új díjat.
- A "Nemzet Művésze" címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas alkotóról elnevezett elismerést 2027-től adják át a Perspectives szekció legjobb filmjének.
- A fesztivál közönsége idén láthatta Jankovics Marcell 1981-es Fehérlófia című rajzfilmjének felújított változatát, melyet Alfonso Cuarón, négyszeres Oscar-díjas rendező mutatott be.
- Magyarország öt rövidfilmmel és hét pitch-projekttel képviselteti magát a június 21. és 27. között zajló seregszemlén.
- Orosz Anna Ida, a Nemzeti Filmintézet kutatója a Contrechamp szekció zsűrijében kapott helyet.
- Az Annecy Fesztivál, a világvezető animációs seregszemle, Jankovics Marcellről nevezi el új díját, melyet 2027-től adnak át a Perspectives szekció legjobb filmjének.
- Jankovics Marcell 1981-es Fehérlófia című filmjének felújított változatát Alfonso Cuarón négyszeres Oscar-díjas rendező mutatta be a fesztivál közönségének.
- Magyarország idén öt rövidfilmmel, hét pitch-projekttel és egy nemzeti standdal van jelen Annecyban, előkészítve a 2025-ös díszvendégséget.
Az animációs filmek Mekkájaként is emlegetett Annecy Fesztivál, mely a világ elsőszámú nemzetközi seregszemléje és szakmai fóruma, Jankovics Marcell, a „Nemzet Művésze” címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas alkotó emlékére vezet be egy új elismerést. A Nemzeti Filmintézet (NFI) közleménye, melyet az -vel is megosztottak, részletezi, hogy a díjjal 2027-től a Perspectives szekció legjobb filmjét fogják jutalmazni. Ezzel a lépéssel a fesztivál nemcsak Jankovics Marcell életműve előtt tiszteleg, hanem a magyar animációs filmgyártás nemzetközi jelentőségét is aláhúzza.
Jankovics Marcell emléke előtt tiszteleg Annecy
A díj bevezetését Marcel Jean, az Annecy Fesztivál művészeti igazgatója jelentette be, hangsúlyozva Jankovics Marcell, a 2021-ben elhunyt rendező rendkívüli hozzájárulását az animáció művészetéhez. Az alkotó nevéhez fűződik többek között a magyar rajzfilmgyártás egyik ikonikus darabja, az 1981-ben készült Fehérlófia. Ennek a klasszikus egész estés rajzfilmnek a felújított változatát csütörtök este mutatta be a fesztivál közönségének Alfonso Cuarón, a négyszeres Oscar-díjas mexikói rendező, ami különleges figyelmet biztosított a magyar alkotásnak és alkotójának. Az NFI közleménye kiemeli, hogy ez az esemény is hozzájárult ahhoz, hogy Jankovics Marcell munkássága még szélesebb nemzetközi közönséghez jusson el.
A díj bevezetése egyértelműen jelzi a magyar animáció rangját a nemzetközi térben, és egyben felhívja a figyelmet azokra az értékekre, amelyeket Jankovics Marcell képviselt. Munkássága nem csupán a magyar, hanem az egyetemes animációs kultúra részévé vált, és a róla elnevezett díj biztosítja, hogy öröksége tovább éljen a jövő alkotásai által. A 2027-től átadandó elismerés hosszú távon is fenntartja majd a magyar animáció iránti érdeklődést a Perspectives szekcióban, amely a műfaj újító és kísérletező alkotásaira fókuszál.
Magyar sikerhullám a világvezető fesztiválon
A Jankovics Marcell-díj bevezetése mellett Magyarország idén is meghatározó szereplője a június 21. és 27. között zajló Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválnak. A magyar jelenlét rendkívül erős, hiszen öt rövidfilm került be a versenyprogramokba, és hét pitch-projekt is bemutatkozik a szakmai közönség előtt. Ezek a számok jól mutatják a magyar animációs szcéna vitalitását és kreatív erejét. A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával, a Magyar Animációs Producer Szövetség által működtetett nemzeti stand is hozzájárul a magyar alkotók és produkciók láthatóságához, elősegítve a nemzetközi koprodukciókat és értékesítést.
A versenyprogramba válogatott magyar filmek között szerepel Kreif Zsuzsanna Adgwa-Ata című alkotása, valamint Klingl Béla Alkotás című műve is. Ahogy arról portálunkon korábban is beszámoltunk, ezek a filmek a magyar animáció sokszínűségét és magas színvonalát képviselik. Kreif Zsuzsannával készült interjúnkat szintén olvashatták lapunkban, amely mélyebben bemutatta a rendezőnő munkásságát és alkotói folyamatait. A szakmai elismertséget tovább erősíti, hogy Orosz Anna Ida, az NFI kutatója és animációs filmtörténész a Contrechamp szekció zsűrijében kapott helyet, ami nemcsak személyes siker, hanem a magyar animációs szakértelem elismerése is.
Ez az erős jelenlét különösen fontos a 2025-ös évre tekintve, amikor is Magyarország lesz az Annecy Fesztivál díszvendége. A mostani sikerek és a Jankovics Marcell-díj megalapítása kiváló alapot teremt ahhoz, hogy a következő években még nagyobb figyelem irányuljon a magyar animációra, és még több nemzetközi együttműködés jöjjön létre.
Mit jelent ez a magyar animációnak?
Jankovics Marcell nevének beemelése az Annecy Fesztivál díjainak sorába, valamint a magyar animáció idei kiemelkedő szereplése az eseményen, messzemenő következtetéseket von maga után. Ez nem csupán egy szimbolikus gesztus, hanem egy kézzelfogható elismerés, amely megerősíti a magyar animáció történelmi és jelenlegi értékét a globális művészeti térben. A 2027-től átadandó Jankovics Marcell-díj hosszú távon biztosítja, hogy a magyar név és a magyar alkotói szemlélet folyamatosan reflektorfényben maradjon az animációs világ legfontosabb eseményén.
A díj és a nagyszámú versenyfilm, valamint a pitch-projektek nemcsak a jelenlegi generáció számára jelentenek motivációt és lehetőséget, hanem a jövő tehetségei számára is utat nyitnak. A nemzetközi láthatóság növeli a befektetési hajlandóságot a hazai stúdiók iránt, és elősegíti a magyar alkotások exportját. Az NFI és a Magyar Animációs Producer Szövetség által fenntartott nemzeti stand, valamint Orosz Anna Ida zsűritagsága mind azt mutatja, hogy a magyar animáció nemcsak alkotói, hanem szakmai és intézményi szinten is felkészült a nemzetközi kihívásokra. Ez az összetett stratégia, amely a művészeti örökség ápolását, a jelenlegi tehetségek támogatását és a jövőbeni együttműködések előkészítését célozza, kulcsfontosságú a magyar animáció hosszú távú sikere szempontjából.
Gyakori kérdések
Milyen díjat alapított az Annecy Fesztivál?
Milyen magyar alkotásokat mutattak be a fesztiválon?
Milyen szerepet tölt be Magyarország a fesztiválon?
Háttér és kapcsolódó tartalom
Ez a blokk a cikk saját adataiból és a Pécs Blog megjelent cikkeiből épül. Becslést, előrejelzést és szerkesztőségi kommentárt nem tartalmaz.
- RovatMűvészet
- Megjelenés
- Terjedelem929 szó · ≈5 perc olvasás
Korábbi cikkeink ugyanebben a témában
- Ronaldo történelmet írt: hatodik vb-jén gólt szerzett, duplázott
- Mbappé kiakadt: „Semmilyen veszélyt nem jelentettünk”
- Messi vb-rekorder lett, megelőzte Klosét
- Vb-rekordok zápora: Messi, Ronaldo, Mbappé történelmet írnak
- Rekordnyeremény a vb-n: 25 millió forint egyetlen
A Pécs Blog Művészet rovatában az elmúlt 30 napban 9 cikk jelent meg.
Jó tudni Pécsről — időtálló alapok
Európa Kulturális Fővárosa, 2010
Pécs 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt, a németországi Essennel és a törökországi Isztambullal együtt — ez adta a Kodály Központ és a Zsolnay-negyed lendületét.
A Zsolnay-kerámia otthona
A Zsolnay Porcelánmanufaktúrát 1853-ban Pécsett alapították; az eozin-máz és a fagyálló pirogránit világhírűvé tette — ma a Zsolnay Kulturális Negyed őrzi az örökséget.
Vasarely szülővárosa
Victor Vasarely, az op-art atyja 1906-ban Pécsett született; szülővárosában Vasarely Múzeum őrzi a geometrikus absztrakció világhírű életművét.







Vélemények és visszajelzések
Olvasóink visszajelzései a Pécs Blog helyi tartalmairól — lapozz a nyilakkal a további véleményekért.
Ami igazán megkülönbözteti a többitől: a helyismeret. Érződik, hogy aki ezt összeállította, ismeri a várost és a régiót. Ez az a részletgazdagság, amitől egy helyi lap valóban hasznos lesz.
Nagyon érdekes cikk, köszönöm! Jó látni, hogy a pécsi és baranyai szempont is hangsúlyt kap — sok országos lap átsiklik a helyi vonatkozásokon, itt viszont pont ez a rész a leghasznosabb.
Olvasásra ajánlom mindenkinek, aki Pécsen vagy a környékén él. Tanulságos, és ami a legfontosabb: ellenőrizhető forrásokra épül, nem csak a szenzációra hajt. Ez adja a hitelességét.
Pontos, alapos elemzés. Baranyai olvasóként pontosan ezt vártam: érthető nyelven, tényekre alapozva, felesleges túlzások nélkül. Ritka az ilyen kiegyensúlyozott helyi tájékoztatás.
Egyetértek a megállapítások többségével, bár egy-két ponton árnyaltabb képet is el tudtam volna képzelni. Mindenesetre jó vitaindító, és pont ettől lesz élő egy helyi közösségi oldal.
Tartalmas írás. Nagyon jó, hogy az Országos Média Hálózat regionális szemszögből is feldolgozza a témákat — végre valaki Pécsről és Pécsnek ír, nem pedig fővárosi nézőpontból magyarázza a vidéket.